Ta strona wykorzystuje pliki cookies i zapisuje je na Twoim urządzeniu. Pozostając na stronie akceptujesz taki stan rzeczy. akceptuję czytaj więcej

Strona responsywna, czyli jaka?

Responsywna strona www to taka, której wygląd dostosowuje się do rozdzielczości ekranu urządzenia, na którym jest wyświetlana. Oznacza to, że na każdym urządzeniu strona jest czytelna, poprawnie się wyświetla i łatwo po niej nawigować.

Strona MEDIAGRAFIKON również wykonana jest w technologii responsiwe web. Najłatwiej zaobserwować ten efekt na ekranie komputera. Będąc na naszej stronie, zminimalizuj ekran przeglądarki, a następnie chwyć myszką za krawędź okna przeglądarki i zacznij je zwężać i rozciągać. Zaobserwuj jak poszczególne elementy zmieniają swoje położenie, bądź też szerokość. Jeśli korzystasz ze smartfonu, zapewne już zauważyłeś, że strona jest czytelna, nie posiada poziomego scrolla i możesz swobodnie nawigować po wszystkich jej elementach.

Powstanie stron responsywnych wynika z coraz większej powszechności dostępu różnego rodzaju urządzeń do Internetu, a co za tym idzie różnymi rozdzielczościami docelowych ekranów. Aby strona internetowa była czytelna i dobrze prezentowała się na wszystklich urządzeniach, nie można poprzestać na jednym projekcie. Strona powinna zatem być wykonana w taki sposób, aby można było mieć do niej komfortowy dostęp z poziomu każdego urządzenia. Strony responsywne to jednak przede wszystkim ukłon w kierunku mobilnych użytkowników Internetu, tj. posiadaczy smartfonów i tabletów. Wartym uwagi jest fakt, iż w ciągu ostatnich dwóch lat liczba użytkowników przeglądających witryny internetowe za pośrednictwem urządzeń mobilnych wzrosła niemal pięciokrotnie i w najbliższym czasie należy spodziewać się jeszcze większego wzrostu tego trendu. Tymczasem tradycyjne strony internetowe trudno jest obsługiwać z poziomu smartfona. Mobilny użytkownik szybko zniechęca się taką witryną, o czym świadczy współczynnik odrzuceń na poziomie 70%. Warto zatem zadbać, aby klient czuł się komfortowo na naszej stronie.

Responsywna strona czy dedykowana aplikacja?

Część z Was zapewne zadała sobie pytanie: "Dlaczego mam tworzyć stronę www, a nie aplikację dedykowaną na urządzenia mobilne?"

Nie wchodząc w szczegóły zalet i wad poszczególnych rozwiązań, chcemy zwrócić przede wszystkim uwagę na fakt, iż użytkownik mobilny prędzej czy później może dotrzeć na naszą witrynę. W przypadku, gdy nie będzie ona dostosowana do rozdzielczości ekranu telefonu, istnieje duże ryzyko, że taki Klient szybko straci zainteresowanie serwisem. Szczególnie, gdy będzie to pierwszy kontakt Klienta z naszą firmą. Tak więc pytanie można by zadać inaczej: Kiedy potrzebuję dedykowanej aplikacji?

Aplikacje dobrze sprawdzają się w przypadku, gdy chcemy wyeksponować jakąś usługę, dostarczyć Klientowi konkretne narzędzie, dostęp do wybranych informacji z naszej strony, czy też skorzystać z natywnych funkcji telefonu jak np. żyroskop. Należy jednak pamiętać o wielości platform, na które trzeba te aplikacje dostarczyć (systemy Android, iOS, Windows Phone, Symbian, BlackBerry itd.). Potęguje to prace związane z aktualizacją treści, obsługą i utrzymaniem każdej z aplikacji. Nie zapominajmy również o kosztach związanych z dostarczeniem tak wielu programów. Tymczasem w przypadku stron responsywnych tworzymy jedno rozwiązanie, które będzie dostosowywać się do poszczególnych urządzeń i platform, a w razie aktualizacji, zmiany wprowadzamy tylko w tym jednym serwisie.

Jeśli masz wątpliwości, które rozwiązanie wybrać, skontaktuj się z nami. Wspólnie przeanalizujemy temat i wybierzemy najlepszą opcję.