Ta strona wykorzystuje pliki cookies i zapisuje je na Twoim urządzeniu. Pozostając na stronie akceptujesz taki stan rzeczy. akceptuję czytaj więcej

Proces powstawania panoram

Wykonanie panoram sferycznych to dość skomplikowany proces fotograficzno-informatyczny. Podstawą są oczywiście profesjonalne zdjęcia. Od ich jakości zależy czy powstanie jakakolwiek panorama 360 stopni. Czy każdy fotograf potrafi zrobić dobre zdjęcia? Prawidłowe zdjęcia do wirtualnej wycieczki muszą posiadać kilka podstawowych właściwości. Po pierwsze fotografie muszą pokrywać całą przestrzeń z zakładką. Nie można zostawić zbyt małego marginesu tego samego obszaru na dwóch przylegających zdjęciach, gdyż nigdy nie dopasuje się ich poprawnie. Zatem fotograf musi zadbać o to, aby obiektyw zbierał jak najwięcej przestrzeni w jednym zdjęciu i aby aparat robił zdjęcia o określony kąt. Zdjęcia do wycieczki wirtualnej muszą być również odpowiednio wypoziomowane względem horyzontu.

Same zdjęcia muszą posiadać odpowiednie właściwości. Aby panorama 360 wyglądała realistycznie zdjęcia nie powinny się od siebie różnic pod względem balansu bieli czy przesłony. Inaczej gotowy spacer wirtualny będzie wyglądał jak składanka - z jednej strony jasne, z innej zbyt ciemne zdjęcia... Trudność stwarza brak dodatkowego źródła światła, bo lampy doświetlające niestety byłyby widoczne na zdjęciu. Przy panoramach, na których nie ma ludzi, stosujemy technologię HDR, jednak z ludźmi jest to niemożliwe i stosujemy szybsze techniki wykonywania zdjęć dla panoram sferycznych. O ile pojedyncze zdjęcia fotograf może niemal dowolnie zmieniać, aby osiągnąć zamierzony efekt, o tyle w wirtualnych wycieczkach należy pamiętać o obrazie, jako całości. Te trudności sprawiają, że nawet doświadczeni fotografowie mogą mieć problemy z ustawieniami lub sprzętem i dopiero praktyka pokaże jak należy takie spacery tworzyć bezbłędnie. Nasze doświadczenie w tworzeniu wirtualnych prezentacji jest długie. Mamy zrealizowanych setki projektów panoram 360 stopni oraz całych wycieczek wirtualnych. Robiliśmy panoramy w upalne dni i zimne noce, na zewnątrz i w bardzo ciasnych pomieszczeniach. MediaGrafikOn składał panoramy dla wielu branż i tworzył spacery wirtualne dla osób prywatnych.

Elementy panoram sferycznych

Podstawową jednostką jest pojedyncza panorama sferyczna pokazująca przestrzeń w 360 stopniach w poziomie oraz 180 w pionie. Panoramę można pozostawić w takiej formie lub połączyć z innymi panoramami. O sposobach łączenia pisaliśmy powyżej. Ale do wirtualnych wycieczek możemy dodać inne rozwiązania. Oczywiście istnieje menu do poruszania panoramą. To menu może wyglądać dowolnie. Posiadamy kilka gotowych rozwiązań menu dla wirtualnych wycieczek, ale zawsze możemy stworzyć indywidualne, niepowtarzalne przyciski. W gotowych rozwiązaniach pozwalamy na zmianę kolorów menu.

Oprócz panoram i wirtualnych wycieczek możemy przygotować zdjęcia specjalne. Panorama może być przedstawiona na kilka sposobów, aby wydrukować ją na papierze. Najczęściej rozpinamy panoramę w formie długiego pasa (proporcje 54:14) oraz w formie tunelu lub małej planety. Tunel pokazuje panoramę 360 w formie widoku z ziemi w stronę nieba (proporcje 1:1) dlatego ziemia dookoła wygląda na zwiniętą, a tunel prowadzi w stronę nieba. Mała planeta jest odwrotnością tunelu. Widok jest z bardzo wysoka i zakrzywia ziemię tak jakby cała panorama sferyczna tworzyła jedną małą planetę.